W tym roku po raz 13. odbyła się coroczna akcja o nazwie Narodowe Czytanie, która przybliża kanon polskiej kultury, wzmacnia i jednoczy wspólnotę Polaków.
Podczas tegorocznej odsłony odbyło się wspólne czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Utwór powstał w 1834 roku, niedługo po upadku powstania listopadowego i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. To arcydzieło polskiego romantyzmu. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem.
Narodowe Czytanie "Kordiana" ma pomóc zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami. Dramat opowiada o walce Polaków z caratem, co można traktować jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach do klęski - zaznaczył w liście prezydent Polski.
Nasze Gminne Narodowe Czytanie odbyło się w świetlicy wiejskiej, w Borzykowie, o godzinie 16.00. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Naszej szkoły - Lilianna Duda i Kajetan Swędrowski. Tym razem uczniowie wcielili się w rolę prowadzących. Koordynatorem była p. Agnieszka Gauza. Pięknie dziękujemy